Astons nieruchomości

numer-1-1.png
buttton-2-1.png

JAK WYBRAĆ DOBRE BIURO NIERUCHOMOŚCI W POZNANIU?

Wybór dobrego biura nieruchomości w Poznaniu nie musi być trudny. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników, które mogą spowodować, że nasza decyzja o wyborze pośrednika nieruchomości w Poznaniu będzie trafna. Wiele, a w zasadzie większość poniższych uwag jest właściwa również dla agencji nieruchomości nie tylko z Poznania, ale także z innych miejsc w Polsce.

Uważamy, że należy poniższe kwestie przemyśleć przed dokonaniem wyboru biura nieruchomości, któremu mamy powierzyć interesy warte najczęściej kilkaset tysięcy złotych.

DLACZEGO WYBÓR DOBREGO BIURA NIERUCHOMOŚCI W POZNANIU JEST TAK WAŻNY?

Wybór ten, jak wykazujemy poniżej, jest często decydujący nie tylko w uzyskaniu pożądanego zysku ze sprzedaży nieruchomości czy maksymalizacji zadowolenia z wyboru danego mieszkania, działki, czy domu. Jest on często kluczowy przy bezpiecznym przeprowadzeniu całej transakcji.

Dobry pośrednik nieruchomości jest bowiem nieoceniony. Nie tylko jest gwarancją bezpieczeństwa prawnego, udanych negocjacji, ale także maksymalizacji zysku z transakcji i profesjonalnego marketingu. Biura nieruchomości świadczą bowiem usługi pośrednictwa, które są usługami specyficznymi, składającymi się z wielu elementów. Piszemy o tym chociażby tutaj.

Tym bardziej dotyczy to agencji nieruchomości z Poznania i innych większych miast, gdyż rynek nieruchomości w Poznaniu jest rynkiem wymagającym, silnie konkurencyjnym i prężnie rozwijającym się.

SPECYFIKA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POZNANIU

Zacznijmy od zaznaczenia, że rynek nieruchomości jest rynkiem typowo lokalnym. Powoduje to, że dane miasto czy inny obszar, na którym koncentrują swoje działania agencje nieruchomości może odznaczać się nieco innymi standardami obsługi oraz jej jakości. Wynika to m.in. z poziomu konkurencji na danym rynku nieruchomości, tradycji związanych z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami oraz chociażby z rozwoju rynku na danym terenie. Nieco inaczej będzie wyglądała usługa pośrednictwa w większych miastach typu Poznań, a inaczej w mniejszych, czy w obszarach dopiero rozwijających się pod względem budownictwa. Wspólny rynek nieruchomości de facto więc nie istnieje, a jego lokalny charakter często jest odzwierciedlony w różnym poziomie obsługi tego rynku przez lokalnych pośredników nieruchomości, jak chociażby biur nieruchomości z Poznania.

Ponadto, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że rynek nieruchomości jest podzielony na segmenty. Nieco inaczej kształtuje się ten rynek i zasady jego obsługi na polu mieszkaniowym, inaczej nieco na komercyjnym. Natomiast obsługa sprzedaży gruntów budowlanych, a tym bardziej komercyjnych może wymagać zupełnie innych umiejętności i środków. Pamiętajmy także, że oprócz sprzedaży mieszkań, domów czy działek pośrednik ma do czynienia również z wynajmem nieruchomości.

Z powyższego wynika, że rynek nieruchomości nie tylko w Poznaniu jest rynkiem zróżnicowanym, skomplikowanym i trudnym do obsługi.

W Poznaniu to zróżnicowanie jest tym bardziej znaczne ze względu na wielość nieruchomości, silny podaż i silny popyt, dynamiczny rozwój oraz liczbę podmiotów zajmujących się obsługą tego rynku, a więc notariuszy, adwokatów i radców prawnych, firm consultingowych i marketingowych, zarządców i rzeczoznawców majątkowych, deweloperów, ale może i przede wszystkim pośredników w obrocie nieruchomościami.

BIURA NIERUCHOMOŚCI W POZNANIU

Jak podają popularne portale z ogłoszeniami nieruchomości liczba poznańskich biur nieruchomości jest dość znaczna i wynosi nawet kilkaset, w zależności od sposobu liczenia.

Portal Otodom podaje przykładowo, że w Poznaniu istnieje aż ponad 450 biur nieruchomości. Tutaj mogą znaleźć Państwo to zestawienie. Inny znany portal z ofertami nieruchomości, a więc Nieruchomości-Online podaje liczbę poznańskich agencji nieruchomości na ponad 120. Prężnie ostatnio rozwijający się portal Morizon wskazuje na liczbę ponad 140 biur nieruchomości w Poznaniu. Jeszcze inny ogłoszeniodawca nieruchomości – portal Gratka zapewne współpracuje również z licznymi biurami nieruchomości z Poznania, których liczba zapewne przekracza 200.

Skąd wynika to zróżnicowanie liczby podmiotów świadczących usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i dlaczego liczba pośredników nieruchomości w Poznaniu jest aż tak duża?

Po pierwsze, spora konkurencja poznańskich biur nieruchomości świadczy o silnym rozwoju rynku nieruchomości w Poznaniu. Jednak od razu trzeba zrobić zastrzeżenie, że tylko mniejsza część tych biur nieruchomości tak naprawdę liczy się na rynku poznańskim. Wiele biur jest bowiem albo nieaktywnych, albo sporadycznie zajmujących się obsługą rynku nieruchomości.

Po drugie, statystyki te są nieco mylące również z tego względu, że nie wszystkie agencje nieruchomości w Poznaniu współpracują z każdym portalem ogłoszeniowym. Wiele biur nieruchomości nie wystawia swoich ogłoszeń w ogóle na niektórych portalach, tym samym zawężając swoje możliwości sprzedaży nieruchomości. Marketing związany z publikacją ofert jest bowiem bardzo kosztowny.

W każdym razie, konkurencja poznańskich biur nieruchomości jest znaczna i tak naprawdę jest z czego wybierać. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników przy wyborze dobrego biura nieruchomości w Poznaniu, które zajmie się profesjonalnie obsługą transakcji.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC BIURO NIERUCHOMOŚCI?

Nie ma tak naprawdę lepszej rekomendacji danej agencji nieruchomości od jej faktycznego polecenia przez klienta, który został obsłużony przez danego pośrednika nieruchomości. Takie polecenie jest świadectwem tego, w jaki sposób biuro nieruchomości pracuje, czy jest rzetelne i dysponuje szeroką wiedzą i doświadczeniem.

Tym niemniej, należy nieco z dystansem odnosić się do opinii klientów danego biura znajdujących się w internecie – czy to na Facebooku, czy w Google. Bezsprzeczne jest to, że takie opinie potrafią powiedzieć wiele o pracy danego biura nieruchomości, gdyż bardzo dobre opinie biura, których jest kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt mogą świadczyć o dobrej pracy danej agencji nieruchomości. Tak samo, wiele opinii negatywnych może świadczyć o złej pracy agencji. Jednakże, nasze podejrzenia muszą budzić np. same bardzo dobre opinie o podobnej treści lub np. ich bardzo duża liczba, która jest większa o ok 1000% od średniej liczby opinii biur nieruchomości. Trzeba bowiem zawsze pamiętać o tym, że opinie nie zawsze muszą być rzetelne i polegać na prawdzie. Bardzo łatwo jest bowiem napisać coś w internecie.

Podsumowując, najlepsze są opinie z pierwszej ręki, a opinie wystawione w internecie, do których musimy podchodzić z lekkim dystansem, mogą nam pomóc przy wyborze najlepszego biura nieruchomości.

Następnym ważnym czynnikiem przy wyborze biura jest jego doświadczenie.

Możemy je zweryfikować poprzez rozmowę z właścicielem biura i jego pracownikami. Biura nieruchomości, które istnieją na rynku zaledwie kilka lat mogą dopiero zdobywać to doświadczenie. To bowiem wieloletnia praktyka przynosi nam niezbędne wręcz doświadczenie, którym możemy się posłużyć w kolejnych transakcjach sprzedaży, wynajmu lub kupna nieruchomości.

Następnym czynnikiem jest wiedza. Należy bowiem pamiętać, że pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, o którym piszemy szerzej w tym miejscu wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin. Tak jak to zostało wskazane wyżej, obsługa rynku nieruchomości jest trudna i wymaga bardzo dobrego obeznania na takich polach, jak: prawo, marketing, ekonomia, zarządzanie i budownictwo.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w Polsce wygląda bowiem nieco inaczej niż na zachodzie, a tym bardziej inaczej niż np. w Stanach Zjednoczonych. W USA przykładowo zawód pośrednika polega na obsłudze stron w kwestiach marketingowych i negocjacyjnych oraz doradczych w zakresie wyboru danej nieruchomości lub jej sprzedaży. Obsługa ta nie obejmuje jednak jakichkolwiek kwestii prawnych czy konstrukcji umów, którymi zajmują się już wykwalifikowani prawnicy.

W Polsce natomiast przyjęło się, że usługa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami obejmuje wszelkie kwestie związane z obrotem nieruchomościami, w tym kwestie prawne, a nawet konstrukcje umów przedwstępnych sprzedaży nieruchomości i umów najmu. Pytanie może być zasadne, czy pośrednicy powinni zajmować się obsługą prawną nieruchomości i czy posiadają wystarczające kwalifikacje na tym polu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że formalnie nie ma wymogu, aby pośrednik miał wykształcenie prawnicze, co bardzo często się zdarza nie tylko na poznańskim rynku nieruchomości. Ważne jest więc, aby sprawdzić, czy biurem nieruchomości kieruje lub ewentualnie nadzoruje jego działania prawnik lub czy może agencja nieruchomości zleca obsługę prawną kancelarii prawniczej.

Oczywiście, kierowanie biurem nieruchomości przez prawnika samo przez się nie jest gwarancją wysokiego poziomu obsługi, jednak kwestia ta jest bardzo istotna, gdyż trzeba sobie uświadomić, że przeniesienie własności nieruchomości, wynajęcie nieruchomości czy wszelkiego rodzaju umowy przedwstępne wymagają specjalistycznej wiedzy prawniczej. Notariusze co prawda zapewniają często w tym kierunku częściową obsługę, jednak brak asysty pośrednika z wykształceniem prawniczym może powodować niepotrzebne nieporozumienia czy błędy w analizie prawnej danej nieruchomości, z którą przecież mogą być związane różne prawa, ograniczenia czy obciążenia. Może również zostać źle rozeznana sytuacja prawna stron umowy oraz ich prawa i obowiązki z niej wynikające.

Trafny wybór agencji nieruchomości jest o tyle ważny, że tak jak zostało to nadmienione wyżej, brak jest obecnie wygórowanych obowiązków, które należy spełnić zakładając biuro nieruchomości. Wystarczy powiedzieć, że obecnie jedynym obowiązkiem branżowym, który należy zrealizować przed rozpoczęciem pracy jako pośrednik nieruchomości jest posiadanie ubezpieczenia OC na wręcz śmiesznie niskim poziomie. A klient przecież ma prawo oczekiwać, że kontaktując się z biurem nieruchomości biuro to jest profesjonalnym przedsiębiorcą i dysponuje specjalistyczną wiedzą związaną z branżą nieruchomości.

Niestety, na dzień dzisiejszy zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami jest profesją zderegulowaną, inaczej jak w przeszłości, kiedy to, aby wykonywać ten zawód trzeba było mieć wyższe wykształcenie, ukończyć studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa, odbyć praktykę pod okiem doświadczonego pośrednika i zdać egzamin. Po spełnieniu tych przesłanek możliwe było otrzymanie państwowej licencji. Obecnie te licencje zostały zlikwidowane. Co prawda, można otrzymać na rynku licencje fakultatywne, jednak nie wymagają one spełnienia wygórowanych wymagań i nadawane są przez prywatne stowarzyszenia.

Dlatego też wybierając biuro nieruchomości do współpracy należy pytać o biura, które posiadają stare, państwowe licencje, a także ubezpieczenie OC na kwoty w Euro co najmniej sześciocyfrowe.

Nieocenioną przesłanką wyboru dobrej agencji nieruchomości jest także sama rozmowa z pośrednikiem, w której można starać się ocenić rzeczowość udzielanych odpowiedzi, a także umiejętność wsłuchania się w potrzeby klienta.

Trzeba też pamiętać o tym, że zawsze każdy zainteresowany może otrzymać od pośrednika wzór umowy pośrednictwa, która musi być sporządzona w rzetelny i uczciwy sposób i posiadać szereg załączników i informacji. Piszemy o tych wymogach szerzej w tym miejscu. Tak więc poprawnie i czytelnie skonstruowana umowa pośrednictwa, na podstawie której biuro nieruchomości może w ogóle podejmować działania stanowi również wyznacznik profesjonalizmu agencji nieruchomości. W przypadku, gdy taka umowa nakłada wygórowane wymagania na klienta, niepotrzebne kary umowne lub jest niezrozumiała, powinno to stanowić sygnał ostrzegawczy dla klienta.

Dużo też może powiedzieć wygląd strony internetowej biura nieruchomości, jej czytelność, zawartość treściowa, a także prezentacja ofert nieruchomości, w tym jakość fotografii nieruchomości i samych opisów ofert, które przecież przyciągają potencjalnych nabywców lub najemców na daną nieruchomość. Jest to również świadectwo rzetelnej pracy pośrednika.

Warto też zaznaczyć, że ilość oferowanych ofert przez biuro nieruchomości w cale nie świadczy o jego poziomie obsługi. Co może wydawać się dziwne na pierwszy rzut oka, to fakt, że jeśli biuro nieruchomości ma wiele ofert, może to wręcz świadczyć o braku możliwości profesjonalnej obsługi takiego wolumenu. W Poznaniu nierzadko zdarza się sytuacja, że na jednego agenta nieruchomości przypada kilkadziesiąt ofert, blisko nawet czasem sto. Pytanie w tym miejscu jest oczywiste. W jaki sposób obsłużyć profesjonalnie taką liczbę ofert? Czy w tym wypadku ilość nie wygrywa z jakością? Uczciwie należy stwierdzić, że przy takiej liczbie ofert nie jest możliwa kompleksowa obsługa na wysokim poziomie. Każda oferta mieszkania, domu, lokalu czy działki wymaga bowiem sporego nakładu pracy związanej z jej marketingiem, obsługą prawną i doradztwem, a także prezentacjami potencjalnym klientom, którzy wcale nie muszą czekać, aż pośrednik znajdzie dla nich czas. Dlatego też wszelkie rankingi biur nieruchomości w Poznaniu w wymienionych wyżej portalach ogłoszeniowych czy kolejność wyświetlania tych agencji w tych portalach o niczym nie świadczą, gdyż często te rankingi są ustawiane pod kątem jedynie liczby oferowanych nieruchomości, a więc również wysokości opłat dla danego portalu przez biuro nieruchomości, co jest oczywiście w interesie danego portalu.

Kończąc temat portali ogłoszeniowych, warto spytać agenta nieruchomości, w jakich portalach publikuje swoje ogłoszenia. Jest to o tyle istotne, że po znaczących podwyżkach cen publikowania ogłoszeń, które w ostatnich latach wzrosły kilkukrotne, a czasem nawet kilkunastokrotnie wiele biur nieruchomości ograniczyło swoje kampanie reklamowe. Są to jednak często działania sprzeczne z interesem klienta, który jest zainteresowany przykładowo w sprzedaży swojego mieszkania, gdyż oferta jego nieruchomości może wcale nie dotrzeć do potencjalnych kupujących na rynku nieruchomości.

WYBÓR DOBREGO BIURA NIERUCHOMOŚCI NIE MUSI BYĆ TRUDNY!

Jesteśmy przekonani, że rozważając powyższe uwagi klient biura nieruchomości jest w stanie w nietrudny sposób trafić na dobre i uczciwe biuro nieruchomości znajdujące się nie tylko w Poznaniu, któremu będzie mógł powierzyć tak istotne dla niego sprawy, jak sprzedaż, kupno lub wynajem nieruchomości.

autor: Maciej Gawryluk

ASTONS Nieruchomości

aktualizacja: sierpień 2023r.