Proces ten składa się z co najmniej kilku etapów, które szczegółowo opisane są w zakładce USŁUGI. Pierwszym krokiem jest dokładna ocena i wycena nieruchomości oraz ustalenie najbardziej optymalnej strategii sprzedaży, a także – w zależności od zapotrzebowania – przeprowadzenie odpowiednich zabiegów tzw. home-stagingu. W tym celu przyjeżdżamy do klienta nieodpłatnie. Zawieramy też umowę pośrednictwa, na podstawie której jesteśmy w stanie prowadzić swoje czynności. Oczywiście wzór takiej umowy przesyłamy wcześniej do zapoznania na każde żądanie klienta. W międzyczasie dokładnie badamy dokumenty związane z nieruchomością oraz całą sytuację prawno-podatkową, sporządzamy profesjonalną dokumentację zdjęciową oraz ofertę sprzedaży. Następnie podejmujemy liczne czynności w celu znalezienia kupującego, m.in. aktywnie wyszukując zainteresowanych z rynku, kontaktując się z potencjalnymi inwestorami oraz szeroko reklamując oferowaną nieruchomość na licznych przez nas opłacanych portalach ogłoszeniowych. Przeprowadzamy prezentację nieruchomości potencjalnym klientom. Uczestniczymy w negocjacjach. Nadzorujemy cały proces ustalania wszystkich warunków zawartych zarówno w ewentualnej umowie przedwstępnej, jak i ostatecznej umowie sprzedaży. Uczestniczymy w przekazaniu nieruchomości nowym nabywcom i w tym celu sporządzamy odpowiednią dokumentację. Służymy swoją radą również na etapie przepisywania mediów oraz w zakresie ewentualnych rozliczeń podatkowych. Nasze wynagrodzenie płatne jest dopiero w przypadku przeprowadzenia transakcji. Nie pobieramy żadnych wcześniejszych opłat ani nie zawieramy w naszych umowach żadnych kar umownych. Cały proces sprzedaży nadzorowany jest przez prawnika. Współpracujemy także z kancelarią adwokacką i kancelariami notarialnymi. Dbamy o to, aby cały proces sprzedaży przebiegał bezpiecznie, sprawnie i w sposób jak najbardziej zyskowny dla klienta.
To zależy m.in. od spodziewanej ceny za nieruchomość, stanu prawnego, lokalizacji oraz charakteru samej nieruchomości. Wysokość prowizji ustalamy indywidualnie, gdyż każda nieruchomość jest inna. Gwarantujemy jednak Państwu konkurencyjne wynagrodzenie, które pobieramy jedynie w przypadku przeprowadzenia transakcji. Prosimy o składanie zapytań w tym temacie w odniesieniu do Państwa nieruchomości. To nic nie kosztuje. Mogą Państwo skontaktować się z nami dzwoniąc do nas, pisząc na czacie, wysyłając e-maila lub smsa. Mogą Państwo również wypełnić formularz na naszej stronie lub odwiedzić nas w naszym biurze.
Robimy wszystko, aby sprzedaż ta trwała jak najkrócej biorąc pod uwagę oczekiwania naszych klientów oraz stan rynku nieruchomości. Jednakże żadna osoba zajmująca się profesjonalnie obsługą rynku nie jest w stanie zagwarantować konkretnych terminów, ze względu na to, że szybkość sprzedaży nieruchomości jest wypadkową wielu czynników, takich jak wielkość popytu i podaży w danym momencie, specyfiki danej nieruchomości, lokalizacji, motywacji sprzedającego czy chociażby indywidualnych upodobań potencjalnych zainteresowanych. Jesteśmy jednak w stanie zagwarantować profesjonalne podejście do wykonywanych przez nas czynności oraz nasze doświadczenie, które powodują skrócenie do minimum czasu potrzebnego na przeprowadzenie transakcji przy maksymalizacji zysku dla naszych klientów.
Nasze biuro posiada doświadczenie w przeprowadzaniu licznych transakcji na rynku nieruchomości. Współprowadzone jest przez prawnika z kierunkowym wykształceniem związanym z obsługą rynku nieruchomości. Posiadamy sprawdzoną licencję wydaną przez odpowiedniego ministra, na gruncie uchylonych już niestety przepisów honorujących zachowanie wysokich standardów w pracy pośredników. Do każdej transakcji podchodzimy indywidualnie wnikliwie analizując wszelkie dokumenty i sytuacje prawne związane z daną nieruchomością. Nasze biuro jest także ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej za wszelkie wykonywane przez nas czynności pośrednictwa.
Tak. Posiadamy licencję wydaną przez ministra na gruncie uchylonych już przepisów, które przewidywały konieczność spełnienia szczególnych przesłanek w celu jej uzyskania (określone wykształcenie, praktyka, egzamin). Obecnie niestety przepisy nie przewidują już konieczności posiadania jakichkolwiek licencji i przygotowania zawodowego przez pośrednika w obrocie nieruchomościami. Oprócz starej i sprawdzonej licencji posiadamy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za wykonywane przez nas czynności pośrednictwa opiewające na sumę gwarancyjną w wysokości co najmniej 500.000 EUR.
To proste. Wystarczy, że w jakikolwiek sposób skontaktuje się Pani/Pan z nami (telefon, czat, sms, e-mail lub formularz kontaktowy na naszej stronie), a my wskażemy Pani/Panu od czego zacząć. Na pewno jedną z pierwszych czynności będą oględziny Pani/Pana nieruchomości w celu jej oceny oraz wyceny. W tym celu przyjeżdżamy nieodpłatnie do Pani/Pana, gdzie możemy także porozmawiać i ustalić warunki współpracy. Oczywiście można również nas odwiedzić w naszym biurze. Nie musi Pani/Pan się obawiać, że może Pani/Pan nie mieć wszystkich potrzebnych dokumentów do sprzedaży. Dokumenty te uzyskamy za Panią/Pana.
Dopiero w przypadku uzgodnienia szczegółów współpracy oraz po rozwianiu wszelkich wątpliwości, a także po wcześniejszym zapoznaniu się z treścią umowy pośrednictwa proponujemy jej zawarcie.
Nie. Rozliczamy się ze swoimi klientami jedynie w przypadku przeprowadzenia transakcji. Nasi klienci nie wpłacają wcześniej żadnych zaliczek, przedpłat ani nie są pobierane jakiekolwiek opłaty, odstępne lub kary umowne.
Samo zgłoszenie nam nieruchomości na sprzedaż nie powoduje powstania obowiązku zawarcia z nami jakiejkolwiek umowy. Co więcej, zgłaszając nam nieruchomość otrzymają Państwo darmową poradę odnośnie możliwości sprzedaży oraz przybliżoną wycenę Państwa nieruchomości. Przeanalizujemy też wstępnie nieruchomość pod względem prawnym. Umowę zawieramy jedynie po akceptacji przez Państwa wszystkich warunków współpracy. Na podstawie zawartej umowy pośrednictwa jesteśmy w stanie podejmować dalsze czynności mające na celu pomoc w sprzedaży przez Państwa nieruchomości. Umowa pośrednictwa stanowi też dla Państwa potwierdzenie ochrony Państwa praw w toku wykonywanych przez nas czynności pośrednictwa. Gwarantuje również Państwu ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pośrednika. Zawarcie jej jest więc w Państwa interesie.
Do samego zgłoszenia nieruchomości na sprzedaż nie wymagamy jakichkolwiek dokumentów. Jednakże w przypadku podjęcia z nami współpracy, szczegółowo analizujemy konieczność uzyskania określonych dokumentów oraz sytuację prawną klienta, aby wykluczyć jakiekolwiek wątpliwości i nieporozumienia. Lista potrzebnych dokumentów różni się w zależności od danej nieruchomości, a jeżeli jakichś brakuje, jesteśmy w stanie pomóc je uzyskać. Część z dokumentów potrzebujemy do zawarcia umowy pośrednictwa, a część do zawarcia już samej umowy sprzedaży lub przedwstępnej. Podczas zgłaszania nam nieruchomości na sprzedaż lub zaraz po informujemy naszych klientów, jakie dokumenty będą potrzebne i kiedy, a także pomagamy w ich uzyskaniu.
Oczywiście. Jest to jeden z głównych obowiązków biura nieruchomości. Szczegółowo analizujemy dokumenty każdej nieruchomości przed przeprowadzeniem transakcji. Analizą dokumentacji zajmuje się prawnik z wykształceniem kierunkowym w obszarze rynku nieruchomości.
Podejmujemy wiele różnorodnych działań w celu znalezienia klienta na Państwa nieruchomość. Dokładamy należytych starań, aby te działania były jak najskuteczniejsze, chociażby ze względu na fakt, że nasze wynagrodzenie jest płatne dopiero w razie przeprowadzenia transakcji. Nasze działania opierają się na aktywnym wyszukiwaniu potencjalnych zainteresowanych. W tym celu kontaktujemy się z naszymi klientami, osobami, które szukają podobnych nieruchomości i które mogą zostać zainteresowane naszą ofertą. Kontakty do tych osób pozyskujemy w toku naszej pracy. Posiadamy też kontakty do stałych inwestorów. Współpracujemy również z innymi biurami nieruchomości i staramy się wymieniać informacjami mogącymi przyczynić się do sprzedaży.
Inwestujemy również w bardzo szeroką reklamę w portalach ogłoszeniowych, m.in. takich jak: gratka, otodom, nieruchomości-online, morizon, oferty.net, domiporta, gumtree, allegro, domy.pl, krn, itd. Mimo drastycznych podwyżek cen publikowania ogłoszeń na ww. stronach internetowych w ostatnich latach, nasze biuro kontynuuje reklamę swoich ofert na wszystkich liczących się portalach ogłoszeniowych, odmiennie do wielu innych biur nieruchomości, które wycofały swoje ogłoszenia z wielu znaczących portali, tym samym zmniejszając swoje szanse na sprzedaż.
Tak. Obecnie nie stanowi to większego problemu. Ważne jest jednak to, aby nad całą transakcją czuwał doświadczony pośrednik, gdyż taka transakcja wiąże się z koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów bankowych, a także umiejętnej konstrukcji postanowień umownych, które zagwarantują bezpieczną sprzedaż takiej nieruchomości zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Nasze biuro jest doświadczone w tego typu umowach sprzedaży.
To zależy od konkretnych zapisów w zawartej umowie pośrednictwa. Często jednak bywa tak, że zawarta wcześniej umowa pośrednictwa nie musi stanowić przeszkody w zgłoszeniu nam nieruchomości. Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą z nami, nieodpłatnie badamy zawarte umowy pośrednictwa pod kątem możliwości współpracy z nami. Wystarczy, że skontaktują się Państwo z nami w dowolny sposób (telefon, czat, sms, e-mail, formularz na naszej stronie, wizyta w naszym biurze).
To głównie zależy od wartości, a w praktyce od ceny sprzedawanej nieruchomości. Przyjęło się, że koszty notarialne i podatkowe związane z zawarciem umowy sprzedaży pokrywa w całości strona kupująca. Nie są to małe koszty, tak więc każdy kupujący powinien wziąć je pod uwagę decydując się na zakup nieruchomości. Kupując nieruchomość na rynku wtórnym, a więc od osoby „prywatnej” głównym kosztem jest podatek od czynności cywilnoprawnych płatny u notariusza w wysokości 2% od wartości, a w praktyce od ceny nieruchomości. Do tego trzeba doliczyć taksę notarialną z podatkiem VAT oraz opłaty sądowe. Jednakże wspomniany podatek pochłania najczęściej zdecydowaną większość kosztów całościowych płatnych w kancelarii. Klient powinien również wziąć pod uwagę wynagrodzenie pośrednika w swoich obliczeniach, które u nas ustalane jest indywidualnie.
W przypadku natomiast zakupu nieruchomości od dewelopera lub od innego podmiotu sprzedającego nieruchomości w ramach działalności gospodarczej najczęściej mamy do czynienia z ceną zawierającą w sobie podatek VAT. W takim przypadku w ogóle nie płaci się wspomnianego podatku.
W przypadku sprzedaży lub kupna nieruchomości nie należy także zapominać o innych ewentualnych obowiązkach podatkowych, które mogą wystąpić w zależności od konkretnej sytuacji. Jako biuro nieruchomości nieodpłatnie obliczamy spodziewane koszty odnosząc się do konkretnej nieruchomości oraz badamy sytuację prawną mogącą mieć wpływ na ewentualny obowiązek podatkowy.
Współpracujemy z niezależnymi i sprawdzonymi doradcami kredytowymi, którzy nieodpłatnie pomagają naszym klientom we wszelkich formalnościach związanych z uzyskaniem kredytowania. Posiadają oni szeroką wiedzę i doświadczenie na temat sposobów kredytowania oraz szczegółowych ofert banków. W toku swojej pracy przedstawiają najbardziej atrakcyjne oferty kredytowe i pomagają w wyborze najbardziej optymalnej oferty dla naszych klientów. Zajmują się całą dokumentacją. Są mobilni więc dojeżdżają do naszych klientów oszczędzając w ten sposób ich czas.
Jest to często zadawane pytanie przez klientów biur nieruchomości i wbrew pozorom nie jest łatwo prostym językiem wytłumaczyć tę różnicę. Przede wszystkim – z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie różni się niczym od prawa własności. Oba te prawa są zbywalne, są przedmiotem dziedziczenia, mogą być przedmiotem egzekucji, są de facto bezterminowe. Tożsame są elementy ochrony tych praw, a także skutków podatkowych czynności mających za przedmiot te prawa. Na tożsamość tych praw pod względem ekonomicznym wskazuje również ich taka sama wartość na rynku nieruchomości. Jednakże, od strony formalnej, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym na nieruchomości będącej własnością spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia mieszkaniowa na pisemne żądanie uprawnionego ze spółdzielczego własnościowego prawa ma jednak obowiązek przeniesienia własności lokalu na jego rzecz, co spowoduje przekształcenie tego prawa we własność relatywnie niskim kosztem w wysokości przeważnie ok 1.000,-zł. Gdyby więc nawet przyjąć, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem w jakiś sposób „gorszym” od prawa własności, zawsze można to prawo w prosty sposób przekształcić na własność.
Na koniec, należy wspomnieć o niezbyt ścisłych określeniach w życiu codziennym ww. praw do lokalu. Mówi się bowiem często o „prawie własnościowym” jako o spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Nadmienić również trzeba, że oprócz prawa własności oraz spółdzielczego własnościowego prawa funkcjonuje nadal spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, które jest – można powiedzieć w uproszczeniu – jedynie swoistą formą najmu lokalu od spółdzielni. Takie prawo można jednak – podobnie jak spółdzielcze własnościowe prawo -w wielu przypadkach przekształcić na własność, i to stosunkowo niskim kosztem.
Poniżej znajduje się lista druków, dokumentów, regulaminów, itp., którę mogą okazać się Państwu przydatne.