Astons nieruchomości

  • 604-380-020
  • (61) 666-13-08
  • biuro@astons.pl
numer-1-1.png
buttton-2-1.png

KORONAWIRUS A SPRZEDAŻ LUB KUPNO MIESZKANIA

Obecna sytuacja związana z epidemią zaskoczyła wszystkich i co najważniejsze na wszystkich będzie miała wpływ.

Rynek nieruchomości, jak każdy rynek w gospodarce rynkowej jest powiązany z innymi rynkami – kapitałowym, budowlanym, finansowym. Mają na niego wpływ również oczekiwania i nastroje społeczne.

Praktycznie z dnia na dzień sytuacja stała się bardzo trudna dla wielu firm, pracodawców, pracowników, generalnie dla nas wszystkich.

Tak samo z tą trudną sytuacją muszą się zmierzyć takie firmy jak nasza oraz klienci takich firm.

Pytanie jednak w tym miejscu jest następujące.

Co w takiej sytuacji mają robić osoby planujące sprzedaż lub kupno mieszkania lub innej nieruchomości?

Czy czekać, aż ten kryzys możliwie minie? A jeśli tak, to jak długo?

Czy może rozpocząć pewne działania przy obranych wcześniej planach sprzedażowych lub zakupowych?

Jako biuro nieruchomości działające już wiele lat na poznańskim rynku nieruchomości, zdecydowanie opowiadamy się za tym drugim rozwiązaniem.

Jednakże – dla jasności – nie odwołujemy się tutaj do wpływu obecnego kryzysu na stan i ceny na rynku nieruchomości w obliczu epidemii (o tym w innym artykule na ten temat), a jedynie podpowiadamy w jaki sposób można dokonać wielu czynności związanych ze sprzedażą lub zakupem nieruchomości pomimo obecnej sytuacji.

W niniejszym artykule dowiesz się więc, co robić w przypadku, gdy Twoje plany sprzedaży lub zakupu mieszkania przerwał stan epidemii.

Dowiesz się także o tym, jakie działania możesz podjąć, by dbając o bezpieczeństwo postarać się sprzedać lub kupić mieszkanie nawet w tak trudnej sytuacji.

Dowiesz się także, że nawet w tak dla wielu dramatycznych chwilach – sprzedaż lub kupno mieszkania nie musi być wcale niemożliwe.

OD CZEGO ZACZĄĆ

Jak każda nieprzewidywalna sytuacja, jest ona dla wszystkich po prostu bardzo trudna. Co więcej, spotykamy się ze zjawiskiem, z którym nie dość, że nie mieliśmy nigdy do czynienia, to tak naprawdę nie wiemy, kiedy się skończy i jakie będzie miało tak naprawdę skutki.

Przede wszystkim, w takiej sytuacji należy spokojnie przeanalizować swoje plany, oszczędności, sytuację w pracy, a także własne istniejące zobowiązania.

Na pewno każdy ma inną sytuację i trudno o jakąś wspólną receptę na jej rozwiązanie. Każdy też może kierować się nieco innymi pobudkami związanymi z zakupem lub sprzedażą mieszkań.

Dla jednych będzie to kolejna możliwa inwestycja, dla innych – kupno większego mieszkania dla powiększającej się rodziny, dla jeszcze kolejnych – konieczność sprzedaży lokalu ze względu na inne zobowiązania.

Trudno więc o receptę ogólną.

Tym niemniej, rozpoczynając analizę warto zastanowić się, czy planowany zakup lub sprzedaż nieruchomości jest naprawdę konieczny. Jeśli jest to kolejna inwestycja, być może warto się od niej na jakiś czas wstrzymać.

Być może jednak niektórzy z nas mają na oku jakieś mieszkanie, które zaplanowali kupić. Co więc zrobić w takiej sytuacji, wśród tak wielu ograniczeń związanych chociażby z zakazem przemieszczania się?

A może planowaliśmy właśnie teraz sprzedać swoje mieszkanie i byliśmy już blisko sprzedaży… Co w takim wypadku?

Czy sprzedaż lub kupno mieszkania w tak trudnej sytuacji jest niemożliwe?

Otóż nie!

Poniżej przedstawiamy porady, co możemy zrobić pomimo obecnych ograniczeń.

Jednakże od razu musimy zastrzec, to o czym już pisaliśmy wyżej, że każda sytuacja jest inna i indywidualna. Co więcej, szczególnie w sytuacji niepewnej, w której każdy z nas się znalazł, warto przeanalizować swoje potrzeby oraz skonsultować je chociażby z rodziną oraz z polecanymi specjalistami z rynku nieruchomości.

W razie potrzeby nasze biuro nieruchomości jest do Państwa dyspozycji w zakresie sprzedaży lub kupna nieruchomości w Poznaniu.

Jeśli jednak ostatecznie podejmą Państwo decyzję odnośnie rozpoczęcia działań w zakresie sprzedaży lub kupna nieruchomości, to co zostanie zaprezentowane poniżej, zdecydowanie może Państwu pomóc.

JAK KUPIĆ MIESZKANIE W TAKIEJ SYTUACJI

Pomimo trudnej sytuacji związanej z obecnymi ograniczeniami, z pomocą może przyjść nowoczesna technika.

Na pewno rozpoczynając poszukiwania mieszkania warto zacząć od przeglądu dostępnych ofert nieruchomości, które są dostępne chociażby na różnych portalach branżowych.

Co prawda, nie możemy obecnie obejrzeć na żywo mieszkania, ale to nie znaczy, że nie możemy obejrzeć mieszkania w inny sposób.

TRANSMISJA LIVE Z PREZENTACJI NIERUCHOMOŚCI

Przykładowo, nasze biuro nieruchomości może pojechać na wybrane mieszkanie i przeprowadzić transmisję video z tego mieszkania. Można połączyć się poprzez WhatsApp lub Skype i bez problemu dokonać w ten sposób oględzin.

Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy bowiem biur nieruchomości, które wykonują swoją działalność gospodarczą.

Transmisja live z prezentacji na pewno nie jest równoznaczna z prawdziwymi oględzinami, ale na pewno pozwoli na w miarę dokładne zaznajomienie się z ofertą i zajrzenie w każdy kąt mieszkania.

Taka transmisja live wypełnia jak najbardziej cechy nowatorskiej usługi pośrednictwa, o której pisaliśmy w naszym jednym z wcześniejszych artykułów.

POŁĄCZENIE VIDEO Z POŚREDNIKIEM NIERUCHOMOŚCI

W podobny sposób możemy porozmawiać z pośrednikami nieruchomości. Można więc zadzwonić do agencji nieruchomości i spytać, czy istnieje taka możliwość połączenia. Jako poznańskie biuro nieruchomości oczywiście zapewniamy możliwość rozmowy „twarzą w twarz” poprzez Skype lub WhatsApp. To nic nie kosztuje!

Umowę pośrednictwa można ewentualnie zawrzeć drogą poczty tradycyjnej, tak więc bez konieczności pojawiania się w biurze nieruchomości.

SAMA OFERTA SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Część biur nieruchomości, w tym nasze, dokładnie też opisuje daną ofertę sprzedaży załączając sporo zdjęć oraz prezentację Video. W tym momencie właśnie załączona do oferty prezentacja video ze sprzedawanego mieszkania może stanowić duży plus dla potencjalnych zainteresowanych.

ZAKUP LUB SPRZEDAŻ MIESZKANIA

Skoro jesteśmy w stanie – jeżeli nie ostatecznie wybrać danego mieszkania – to przynajmniej odrzucić oferty niespełniające naszych oczekiwań, to co z samym zakupem? Czy jest możliwy w ogóle zakup mieszkania w obecnej sytuacji?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba mieć świadomość aktualnych ograniczeń wprowadzanych przez rząd. Jak wiadomo, aby dokonać sprzedaży czy zakupu mieszkania potrzeba aktu notarialnego, a więc obecności notariusza, co może komplikować procedurę.

Należy jednak pamiętać o tym, że notariusz nie tylko dokonuje swoich czynności w kancelarii notarialnej. Zgodnie z prawem, w przypadkach szczególnych może on dokonać czynności notarialnej poza kancelarią (art. 3 § 2 ustawy Prawo o notariacie) . A chyba obecnie nikt nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja spełnia przesłanki sytuacji szczególnej.

Jest więc możliwość przyjazdu notariusza do domu w celu dokonania danej umowy. Umowę sprzedaży lub kupna mieszkania można więc zawrzeć po prostu w domu.

W taki sam sposób – dla wygody sprzedającego lub kupującego – można sporządzić pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego do sprzedaży lub kupna danej nieruchomości przez zaufaną osobę trzecią – oczywiście w formie aktu notarialnego. Takie pełnomocnictwo można udzielić osobie nam znanej lub chociażby zaufanemu pośrednikowi. Dla bezpieczeństwa mocodawcy, istotne jest, aby umiejętnie zawęzić pełnomocnictwo, szczególnie jeśli chcemy czuć się pewni, że pełnomocnik nie przekroczy zakresu umocowania, o który nam chodzi.

Można przykładowo zastrzec, że cena sprzedaży mieszkania ma iść jedynie na wskazane przez mocodawcę konto, co wykluczy możliwość dysponowania przez pełnomocnika pieniędzmi de facto mocodawcy. Można także określić cenę zakupu lub sprzedaży danej nieruchomości. Jeśli ostateczna uzgodniona cena będzie inna, pełnomocnik nie sprzeda lub nie kupi danej nieruchomości na rzecz swego mocodawcy, tzn. żaden notariusz nie zezwoli na podejście pełnomocnika do takiej umowy. Pełnomocnictwo musi być bowiem zgodne z kształtem umowy zawieranej przez pełnomocnika.

Wskazać można na jeszcze jedną możliwość dokonania sprzedaży lub zakupu nieruchomości, o której rzadko się mówi.

Prawo dopuszcza bowiem zawarcie umowy drogą oferty. Chodzi o to, że jedna strona w swoim miejscu zamieszkania składa ofertę sprzedaży lub zakupu danej nieruchomości i wysyła taką ofertę pocztą. Druga strona, w swoim miejscu zamieszkania, akceptuję tą ofertę po jej otrzymaniu. Zarówno oświadczenie polegające na złożeniu oferty, jak i o jej przyjęciu wymagają formy aktu notarialnego. Oba oświadczenia mogą jednak zostać złożone w swoich domach przy udziale różnych notariuszy -biorąc pod uwagę obecną sytuację.

Nie jest to typowa droga sprzedaży lub zakupu nieruchomości, dlatego też dla większości może być ona zaskoczeniem. Tym niemniej, jest ona jak najbardziej dozwolona.

INNE MOŻLIWOŚCI SPRZEDAŻY LUB ZAKUPU MIESZKANIA W STANIE EPIDEMII

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że forma aktu notarialnego musi być spełniona jedynie dla samej umowy sprzedaży. Natomiast formalnie nie jest ona wymagana przy zawieraniu umowy przedwstępnej lub tym bardziej tzw. rezerwacyjnej. Można bowiem zawrzeć umowę przedwstępną w zwykłej formie pisemnej, z pewnymi różnicami, o których pisaliśmy w naszym innym artykule o umowach przedwstępnych.

Taką umowę przedwstępną można zawrzeć bez wychodzenia z domu i wymienić się egzemplarzami umowy drogą pocztową. Jest to jak najbardziej dopuszczone przez prawo. Banki kredytujące również biorą takie umowy pod uwagę, tak samo jak umowy przedwstępne w formie aktu notarialnego.

CO Z DOKUMENTAMI DO UMOWY SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Rzeczywiście w obecnej sytuacji występują trudności w uzyskaniu potrzebnych dokumentów do przeprowadzenia transakcji na rynku nieruchomości. Tym niemniej, nie jest to niemożliwe. Można bowiem wystąpić do urzędu drogą pocztową lub chociażby za pomocą profilu zaufanego e-puap.

Trzeba przyznać, że nie wszystkie urzędy doskonale sobie radzą z drogą poprzez e-puap i mogą pojawiać się problemy. Jednakże, prędzej czy później jesteśmy w stanie otrzymać wszelkie potrzebne dokumenty.

Należy też uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o uzyskanie dokumentów ze spółdzielni mieszkaniowych, które mogą posiłkować się drogą pocztową.

W każdym razie w obecnej sytuacji jest możliwość uzyskania wszelkich niezbędnych dokumentów do sprzedaży lub zakupu jakiejkolwiek nieruchomości, z tym zastrzeżeniem, że możemy nieco więcej wysiłku włożyć w ich uzyskanie i dłużej na nie poczekać.

W tym wszystkim również pomoże chociażby polecany pośrednik nieruchomości.

PODSUMOWANIE

Widzimy więc, że o ile obecna sytuacja jest bardzo trudna, jeśli nie dla wielu dramatyczna, to można również i w takiej sytuacji podejmować kroki związane z zakupem lub sprzedażą mieszkań.

W tym celu, polecane i doświadczone biuro nieruchomości na pewno będzie pomocne.

Może ono wesprzeć się nowymi technologiami (transmisje video, kontakty przez WhatsApp lub Skype), a także kierując się swoją wiedzą doradzić, jakie kroki mogą osoby zainteresowane podjąć, aby nie rezygnować ze swoich planów.

Jest bowiem możliwość załatwienia wielu tematów drogą zdalną, a także nawet w swoim domu. Możliwe też są sprzedaż i kupno nieruchomości, a także ustanowienie pełnomocnika, i to bez wychodzenia z domu.

Warto to wszystko mieć na względzie analizując swoje plany sprzedażowe i zakupowe związane z nieruchomościami.