Astons nieruchomości

 • 604-380-020
 • 795-652-241
 • biuro@astons.pl
numer-1-1.png
buttton-2-1.png

NAJLEPSZE DZIELNICE POZNANIA

NAJLEPSZE DZIELNICE POZNANIA

W niniejszym artykule staramy się odpowiedzieć na pytanie – jakie są najlepsze dzielnice Poznania wybierane pod kątem mieszkaniowym. Gdyby ktoś spoza Poznania chciałby kupić mieszkanie w Poznaniu, to jaką dzielnicę lub osiedle wybrałby w pierwszej kolejności? Jak przedstawia się więc ranking dzielnic Poznania biorąc pod uwagę wybór lokalizacji kupowanego mieszkania?

Piszemy o tym, że odpowiedź na tak zadane pytania może być bardzo różna. Rynek mieszkań w Poznaniu – tak jak i w innych większych miastach w Polsce – jest bowiem rynkiem bardzo lokalnym w bardzo ścisłym znaczeniu tego słowa. Z drugiej strony, możemy zaobserwować kilka trendów w wyborze dzielnic w Poznaniu, które świadczą o większej popularności danej dzielnicy lub osiedla od innej.

Ale po kolei…

JAKIE SĄ DZIELNICE W POZNANIU

Z formalnego punktu widzenia w Poznaniu mamy 5 administracyjnych dzielnic. Są to: Stare Miasto, Nowe Miasto, Wilda, Grunwald i Jeżyce. Jednak przyjęło się w mowie potocznej dzielnicami nazywać mniejsze jednostki, takie jak: Winogrady, Piątkowo czy Naramowice, których można naliczyć nawet kilkadziesiąt. Niektóre z nich pokrywają się wręcz z osiedlami. W tym artykule odnosimy się raczej do tych mniejszych jednostek, gdyż one w sposób bardziej szczegółowy opisują daną lokalizację.

KTÓRĄ DZIELNICĘ WYBRAĆ KUPUJĄC MIESZKANIE

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Dlaczego tak jest? Wystarczy zadać to pytanie poznaniakom. Zdecydowana większość z nich wskaże dzielnicę, w której aktualnie mieszka. Wynika to z faktu, że mieszkając długie lata w danym miejscu przyzwyczajamy się do niego i staramy się znaleźć w nim plusy. Trudno jest też porównać swoje miejsca zamieszkania z innym miejscem, w którym przecież nie mieszkamy na co dzień. Wszelkie sporządzane więc rankingi dzielnic Poznania muszą być obarczone tym błędem.

Poza tym, wśród czynników, które bierzemy pod uwagę kupując mieszkanie i o których piszemy więcej niżej, jest najbliższe sąsiedztwo, które może być różne w ramach nawet jednego osiedla. Co więc z tego, że nasze mieszkanie znajduje się w typowym i gęsto zabudowanym blokowisku przy dwujezdniowej drodze, jeśli okna z naszego mieszkania wychodzą na las lub na ogródki działkowe. Takie mieszkanie może mieć wręcz charakterystykę mieszkania, które znajduje się pod Poznaniem w cichej miejscowości. To samo osiedle może więc być inaczej odbierane przez różnych ich mieszkańców.

Kolejny czynnik wyboru mieszkania polega na lokalizacji swojego miejsca pracy, uczelni, czy szkół i przedszkoli. Kupując nowe mieszkanie względy te muszą być brane pod uwagę, gdyż dobry dojazd do pracy, uczelni czy przedszkola może nam zaoszczędzić wiele czasu w ciągu dnia. Często zdarza się, że nowi nabywcy mieszkań w Poznaniu wolą mieszkać w rzadszej zabudowie wręcz na obrzeżach Poznania, ale równocześnie z szybkim dojazdem drogą ekspresową w kierunku centrum Poznania lub obwodnicą. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że Poznań jest korkującym się miastem i często dojazd o wiele dłuższą trasą, ale szybką drogą trwa o wiele krócej niż dojazd o wiele krótszą trasą, ale przez zakorkowane ulice.

Nie bez znaczenia jest także dostęp do najbliższej rodziny, a także infrastruktury społecznej typu sklepy, przychodnia, poczta. Są to czynniki brane pod uwagę szczególnie przez ludzi starszych.

Na różny wybór dzielnic wpływ ma również profil kupującego. Innej nieco lokalizacji będzie szukał inwestor, aby szybko i zyskownie wynająć swoje mieszkanie, a innej przykładowo rodzina z dziećmi, która raczej będzie preferowała lokalizację blisko szkoły i przedszkola, zieleni i pozostałej infrastruktury społecznej, lecz niekoniecznie w miejskim zgiełku.

NAJLEPSZE DZIELNICE POZNANIA… SĄ TAKIE?

Z drugiej jednak strony ogólne tendencje rozwojowe dzielnic są mimo wszystko widoczne na rynku mieszkaniowym w Poznaniu.

Niewątpliwie, na atrakcyjność dzielnic wpływa ich dobre skomunikowanie z centrum Poznania oraz z innymi częściami miasta. Wystarczy zobaczyć, że inwestorzy oraz osoby planujące zakup mieszkania w północnej części Poznania bardzo często kierują się lokalizacją biską tzw. „Pestki”, a więc Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Są oni wiec skłonni zapłacić relatywnie więcej, niż za mieszkanie położone nieco dalej. Wpływ na ten stan rzeczy ma również popyt generowany przez studentów i stale rozwijający się kampus uniwersytecki na Morasku. Takie więc dzielnice, jak Piątkowo czy Winogrady są bardzo pożądanymi lokalizacjami na zakup mieszkania, tym bardziej, jeśli są bliskie szybkiej trasy tramwajowej.

Podobnie, wzrost popytu mieszkaniowego zaobserwowaliśmy na Ratajach po wybudowaniu szybkiego tramwaju w kierunku Franowa.

Podobnie zapewne zdarzy się po wybudowaniu trasy tramwajowej na Naramowicach. Choć Naramowice są dzielnicą specyficzną, gdyż charakteryzują się bliskością terenów zielonych Warty, ale z drugiej strony, z roku na rok przybywa w szybkim tempie mieszkańców. Niewątpliwie Naramowice mimo wybudowanej w przyszłości trasy Naramowickiej, będą więc dzielnicą bardzo zaludnioną.

Bezsprzecznie, takie dzielnice Poznania, jak Wilda oraz Jeżyce są coraz bardziej popularne nie tylko pod względem inwestycyjnym, ale także wśród ludzi młodych, nie wyłączając też rodzin. Są to dzielnice z klimatem, które z roku na rok przechodzą rewitalizację. Coraz więcej kamienic jest odnawianych oraz z dekady na dekadę zmienia się profil mieszkańców na ludzi młodszych, inwestorów, osób którym zależy na szybkim dotarciu do centrum miasta, także pieszo.

W dłuższej perspektywie rewitalizacja całych terenów torów kolejowych w rejonie dworca PKP i centrum handlowego Avenidy, a także oddanie do użytku kompleksu biurowego Nowy Rynek tylko może wzmocnić ten trend.

Na pewno takie dzielnice, jak Ławica, Strzeszyn, czy Podolany niewątpliwie mogą mieć swoje plusy w dostępie do zieleni, czy we względnie dobrym stopniu bezpieczeństwa. Rejony Antoninka również należą do przyszłościowych pod tym względem, mimo pewnego oddalenia od innych rejonów Poznania.

Należy jednak z dystansem podchodzić do wszelkich rankingów dotyczących bezpieczeństwa w poszczególnych dzielnicach Poznania. Wynika to m.in. z tego faktu, że siłą rzeczy więcej będzie włamań w centrum Poznania, gdzie znajduje się więcej sklepów i lokali użytkowych, w których dochodzi do kradzieży. Liczba takich włamań lub kradzieży wpływa często na kształt tego typu rankingów.

Swoje niewątpliwe dobre strony mają Rataje z szybkim dostępem do centrum, galerii handlowych oraz terenów zielonych Malty i okolic.

Grunwald i jego stare i wysokie blokowiska cieszą się jednak niższym popytem w porównaniu do podobnych dzielnic na Piątkowie, Winogradach czy Rataj.

Wszystko jednak zależy od konkretnej lokalizacji w danej dzielnicy Poznania. Nie mówimy rzecz jasna w tym miejscu o wszystkich dzielnicach. Każde z nich może mieć zarówno plusy i minusy biorąc pod uwagę wspomnianą ścisłą lokalizację oraz potrzeby i profil kupującego.

Nie należy również zapominać o wspomnianym czynniku centrum życiowego mieszkańca Poznania. Przykładowo, mieszkaniec mieszkający od lat na Dębcu i pracujący w Luboniu, ceniący sobie bliskość zieleni sporego okolicznego parku, a także bliskość członków szerszej rodziny może wyżej sobie cenić mieszkanie w takim miejscu od mieszkań znajdujących się w dzielnicach, gdzie mieszkania są relatywnie droższe, jak Winogrady czy Piątkowo w Poznaniu.

CZYM WIĘC KIERUJĄ SIĘ KUPUJĄCY MIESZKANIA W POZNANIU?

O tych preferencjach w dużej mierze była już mowa wyżej. Jest ich co najmniej kilka lub kilkanaście. Mają one jednak różne wagi w odniesieniu do danego kupującego mieszkanie w Poznaniu, a także w zależności od jego obecnej sytuacji życiowej.

Są to m.in.:

 • lokalizacja,
 • cena,
 • układ mieszkania
 • standard wykończenia,
 • dostęp do różnego rodzaju infrastruktury społecznej typu sklepy, szkoły, komunikacja miejska,
 • ciekawe rozwiązania architektoniczne,
 • bezpieczeństwo okolicy,
 • bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych,
 • dojazd do centrum miasta,
 • wygląd i standard bezpośredniego otoczenia budynku,
 • rozwój i perspektywa rozwoju danej lokalizacji,
 • najbliższe sąsiedztwo,
 • dostęp do miejsca pracy i uczelni,
 • dostęp do miejsc zamieszkania rodziny,
 • wiek i konstrukcja budynku,
 • osoba lub podmiot sprzedającego.

Od czasu do czasu publikowane są rankingi odnoszące się do ww. preferencji, które w głównej mierze potwierdzają, że najbardziej znaczącymi są cena i lokalizacja.

Jeśli chodzi o cenę, to rzecz jasna pozostaje ona jedną z najbardziej znaczących czynników mających wpływ na zakup danego mieszkania. W tym miejscu odsyłamy do naszego artykułu opisującego stan obecny cen mieszkań w Poznaniu. Mogą Państwo go znaleźć w tym miejscu.

Preferencja określana jako lokalizacja jest natomiast bardzo pojemnym sformułowaniem, gdyż bardzo często pod tym pojęciem kupujący mieszkania rozumieją wiele różnych czynników, typu: dostęp do miejsca pracy, skomunikowanie z centrum Poznania oraz np. najbliższe otoczenie. Dla różnych osób czynnik ten będzie więc miał nieco inne znaczenie.

Trzeba również zaznaczyć, że kolejność na ww. liście preferencji jest raczej przypadkowa, a kolejność ww. wszystkich czynników się zmienia. Wraz z bogaceniem się społeczeństwa takie czynniki, jak: układ mieszkania, bliskość do terenów zielonych, konstrukcja i wiek budynku czy standard wykończenia przybierają na sile.

OD CZEGO WIĘC ZACZĄĆ WYBIERAJĄC LOKALIZACJĘ MIESZKANIA W POZNANIU.

Na pewno bezcennym źródłem informacji są polecane biura nieruchomości w Poznaniu. Warto przedzwonić lub najlepiej umówić się na spotkanie z pośrednikiem nieruchomości i porozmawiać z nim o tym, na co konkretnie zwrócić uwagę w danej lokalizacji.  

Jak wybrać dobre biuro nieruchomości w Poznaniu? Napisaliśmy o tym w tym miejscu, a także tutaj, gdzie dowiedzą się Państwo, czy pomoc pośrednika w zakupie mieszkania jest nieodzowna.

Oczywiście zapraszamy w tym miejscu do współpracy z naszym biurem nieruchomości ASTONS, które posiada wieloletnie doświadczenie na rynku mieszkaniowym w Poznaniu.

Poza rozmowami z poznańskimi agencjami nieruchomości, warto rozejrzeć się również w internecie. Przykładowo na stronie internetowej: epoznan.pl znajdą Państwo wiele aktualności i przydatnych informacji, które mogą pomóc w wyborze miejsca na zakup przyszłego mieszkania w Poznaniu.

Warto również przeglądać oferty na popularnych portalach ogłoszeniowych typu Otodom, Nieruchomości- online, gratka, lub morizon. Można tam wyczytać wiele różnych informacji nie tylko na temat samych ofert mieszkań w Poznaniu, ale również wiadomości z rynku mieszkaniowego w Poznaniu.

Oczywiście niezastąpionym źródłem informacji mogą być również rozmowy ze znajomymi mieszkańcami Poznania i wydobycie od nich opinii na temat różnych lokalizacji w Poznaniu pod kątem mieszkaniowym.

Przestrzegamy w tym miejscu przed kierowaniem się różnymi rankingami i zbiorczymi danymi na temat poszczególnych dzielnic Poznania, a tym bardziej stereotypami, które bardzo często mogą wprowadzać w błąd nabywców poznańskich mieszkań.

Jesteśmy tym samym przekonani, że spokojna i kompleksowa analiza danego miejsca na zakup przyszłego mieszkania przyczyni się do trafnego wyboru danej lokalizacji, która przecież zdeterminuje na wiele lat nie tylko umiejscowienie tak poważnego majątku, jakim jest mieszkanie, ale również wytyczy w dużej mierze sposób życia mieszkańców danego lokum.