Astons nieruchomości

  • 604-380-020
  • 795-652-241
  • biuro@astons.pl
numer-1-1.png
buttton-2-1.png

UMOWA POŚREDNICTWA NA WYŁĄCZNOŚĆ

Klienci biur nieruchomości w Poznaniu często zastanawiają się, jaki rodzaj umowy pośrednictwa jest dla nich korzystniejszy – czy na zasadach otwartych czy może na wyłączność. Obie umowy oczywiście są dozwolone przez prawo (o umowie pośrednictwa piszemy tutaj), ale nie to jest to w tym miejscu istotne. Przecież klientowi agencji nieruchomości w całej Polsce – nie tylko w Poznaniu – chodzi o to, aby skutecznie, bezpiecznie, zyskownie i najlepiej relatywnie szybko sprzedać swoją nieruchomość.

Często popełnia On jednak błąd, który wynika z prostego faktu, że ilość rzadko kiedy oznacza jakość.

Zawierając umowę otwartą, klient nastawia się na wielu pośredników często sądząc, że zabieg ten pomoże w szybszej i bardziej zyskownej sprzedaży nieruchomości. Nic bardziej mylnego. Wielu przedstawicieli właściciela mieszkania, domu czy działki oznacza nie tylko rozmycie odpowiedzialności za samą sprzedaż i trudności w sprecyzowaniu chociażby przyczyn w ewentualnych problemach ze sprzedażą, ale także inne niekorzystne de facto dla sprzedawanej nieruchomości konsekwencje.

Po pierwsze, oferta staje się powielana na rynku nieruchomości. Często przedstawiana jest w różny sposób (nie mówiąc o nieścisłościach czy nawet błędach) przez wiele biur nieruchomości. Potencjalny klient widzi efekt w postaci wielu ofert tej samej przecież nieruchomości. Od razu nasuwa się pytanie – co z tą ofertą nie tak, skoro reklamowana jest na kilka możliwych sposobów.

Po drugie, dobre biuro nieruchomości dysponuje wszystkimi możliwymi środkami, aby dotrzeć do potencjalnych klientów. Kolejne biuro może być w takim wypadku tylko niepotrzebnym powtórzeniem tych działań, co siłą rzeczy może wpływać demotywująco na pracę samego pośrednika, o czym wbrew pozorom nie należy zapominać. Posiadając daną nieruchomość na zasadach wyłączności dobry pośrednik nieruchomości podejmuje ponadstandardowe działania w celu znalezienia nabywcy mieszkania, domu lub działki polegające na aktywnym poszukiwaniu kupujących posługując się wieloma źródłami, wśród których szeroko pojęty internet jest jedynie jednym z wielu.

Poza tym, w przypadku otwartych umów pośrednictwa, cała strategia sprzedaży nieruchomości, o której piszemy w tym miejscu może okazać się niespójna i myląca nie tylko dla właściciela, ale i dla zainteresowanej osoby. Zarówno sprzedający nieruchomość i potencjalny kupujący nie wiedzą, kto za ten stan rzeczy odpowiada!

Posiadając już kilkunastoletnie doświadczenie na rynku nieruchomości w Poznaniu, możemy z pełną świadomością stwierdzić, że korzystniejszy dla sprzedawcy rodzaj umowy pośrednictwa – to ten z wyłącznością. Aczkolwiek, aby tak się stało, warunek jest oczywiście jeden – trzeba zawrzeć umowę pośrednictwa ze sprawdzonym i doświadczonym biurem nieruchomości. Można to zweryfikować podczas dogłębnej rozmowy z właścicielem biura oraz np. obserwując opinie innych klientów zamieszczonych chociażby na Facebooku agencji nieruchomości.

Dobre biuro nieruchomości w Poznaniu może wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta. Pomimo tego, że rynek nieruchomości jest rynkiem bardzo lokalnym i specyficznym z wielu względów, zasada ta jest wspólna dla wszystkich pośredników sprzedających mieszkania, domy i działki nie tylko w Poznaniu, ale w każdym miejscu w całej Polsce.

Trzeba jednak również jasno stwierdzić, że wciąż – zarówno przedsiębiorcy (a w tym pośrednicy zajmujący się sprzedażą nieruchomości), jak i ich klienci uczą się jakości związanej ze świadczeniem usług. Wiele zależy od samych przedsiębiorców, którzy powinni wyznaczać standardy obsługi.

ASTONS Nieruchomości

aktualizacja: styczeń 2021r.